Met borging zorgen we dat een interventie geen eendagsvlieg is

21 juni 2024
Persoon werk fit final

Ruim negentig zorgorganisaties namen deel aan de eerste ronde van de Regeling Duurzame Inzetbaarheid. Efficiënt rapporteren, teambuilding en leiderschap zijn enkele themas die aan bod kwamen. Binnenkort starten deze zorgorganisaties en interventiepartners met extra sessies voor de borging van het resultaat van de interventies uit periode één.

Wij gingen in gesprek met Annette Kraaijeveld, lid van het programmateam Over Morgen, en interventiepartner Arno Nienhaus van Bewegen Werkt. Dít is volgens hen het belang van borging voor een toekomstbestendige, succesvolle aanpak van duurzame inzetbaarheid binnen zorgorganisaties.

.

Eén workshop is slechts een steentje in de rivier


Borgingsessies

Goed nieuws: alle deelnemende zorgorganisaties van ronde één, krijgen nóg een sessie met hun interventiepartner aangeboden. Dit kan bijvoorbeeld een extra (train de trainer) middag zijn om samen een actieplan te maken of een brainstormsessie. Het werkt als volgt: de deelnemende zorgorganisaties krijgen een geldbedrag beschikbaar, plannen zelf een afspraak in met hun interventiepartner en gaan samen aan de slag met de borging.

Annette Kraaijeveld vertelt: Het is ontzettend belangrijk dat we nadenken over een toekomstbestendige aanpak binnen zorgorganisaties. Borging zorgt ervoor dat de interventie geen eendagsvlieg is, maar dat we een plan maken waardoor het gaat én blijft werken. Bijvoorbeeld door de inzet van verschillende instrumenten en stakeholders.” Ze vervolgt: Veel zorgorganisaties worstelen met het aantrekken van voldoende mensen. Daarvoor is duurzame inzetbaarheid belangrijk, omdat je zo werknemers behoudt.”

Structurele aandacht
Wij spraken Arno Nienhaus over zijn aanpak voor de aankomende borgingsessies. Tijdens de eerste interventieronde ging het vaak over de werk-privébalans, teambuilding, maar ook gezonde voeding kwam aan bod. Dat we nu aan borging doen bij deze zorgorganisaties is belangrijk. Als organisaties één keer een onderzoek, check-up of workshop volgen, gooien ze even een steentje in de rivier. Is het doel om de stroming te veranderen? Dan is er structurele aandacht nodig.”

.

Is het doel om de stroming te veranderen? Dan is er structurele aandacht nodig

Hoe we zon borgingmiddag inrichten, is heel erg afhankelijk van de organisatie. Welke structuur hanteren ze? Sommigen maken al gebruik van werkgroepen gericht op duurzame inzetbaarheid. Ja, dat is een goede voedingsbodem om aan borging te werken. Het is belangrijk dat organisaties een concreet actieplan hebben, ook voor de periode zonder interventiepartner. Onze rol is nu om weer tot de kern te komen. Wat is het plan voor de komende twee jaar?”

Vanaf 1 september 2024 gaan de deuren opnieuw open voor de nieuwe Regeling Duurzame Inzetbaarheid. Met een voucher van dertig- of zestigduizend euro kunnen zorgorganisaties interventies in huis halen, en de organisatie laten groeien. Ook in deze ronde is borging belangrijk. Alle interventiepartners nemen dit mee in hun aanbod. Zo zorgen we er onder andere voor dat de geleerde theorieën en handvatten voor de lange termijn werken.

Meer relevante artikelen

2024 03 19 Themadag toekomstbestendige zorg Noorderboog
Verhalen
Themadag Noorderboog ‘Toekomstbestendige zorg? Dat doen we samen!’
Lees verder
Thumbnail 20240319 141622
Verhalen
De Hoe Dan?-materialen helpen leidinggevenden op weg bij de transformatie van zorg
Lees verder
Annemieke Schoemaker
Blogs
Overgang op de werkvloer? Start het gesprek
Lees verder
Thumbnail Foto Marike van Amsterdam
Verhalen
Door inzicht in vertrekredenen houden we vijf procent van het personeel aan boord
Lees verder
Schermafbeelding 2024 05 22 om 20 39 53
Nieuws
Praat vandaag over morgen: de landelijke campagne
Lees verder
Schermafbeelding 2024 04 24 om 08 09 44
Nieuws
Workshopkalender van VVT werkt aan morgen
Lees verder
BC Kaarten
Verhalen
Een aanpak om teams en leidinggevenden tot bloei te laten komen
Lees verder
I Stock 1135088054
Nieuws
Deel ervaringen met andere zorgorganisaties
Lees verder
Teamzorg nijmegen
Verhalen
Teamzorg Nijmegen past zich aan na snelle groei
Lees verder
Handen
Verhalen
Thuisteam Twente legt met Action Learning de regie bij medewerker
Lees verder
Schermafbeelding 2024 03 25 om 19 32 42
Verhalen
Netwerk Nonna nodigde ook mantelzorgers, vrijwilligers en andere betrokkenen uit voor theatervoorstelling 'Mag ik je kussen?'
Lees verder
Schermafbeelding 2024 03 24 om 17 49 20
Verhalen
Reablement in drie stappen
Lees verder
Annemieke de Vries en Eva Lunshof Kennemerhart liggend
Verhalen
Kennemerhart aan het woord. "Theatervoorstelling versterkt de beweging die wij moeten maken"
Lees verder
Thumbnail IMG 2493
Verhalen
In beweging naar zelforganisatie: De Lange Wei en interventiepartner SLOW
Lees verder
Schermafbeelding 2024 02 27 om 17 45 26
Verhalen
In gesprek over de zorg met de Hoe dan?-campagne
Lees verder
Schermafbeelding 2024 02 24 om 14 42 10
Verslag
Terugblik op Event Over Morgen
Lees verder
Kerngroep in actie 2
Nieuws
RST Zorgverleners zet de medewerker op 1
Lees verder
Zorggroep Samen
Nieuws
Woonzorggroep Samen geeft cliënt de regie over eigen leven door reablement
Lees verder
Zorgboom1
Nieuws
Academische Werkplaats bij De Zorgboom
Lees verder
Leiderschapsdag Over Morgenkop zonder tekst
Nieuws
Leiderschapsprogramma Over Morgen 28 februari
Lees verder