Netwerk Nonna nodigde ook mantelzorgers, vrijwilligers en andere betrokkenen uit voor theatervoorstelling 'Mag ik je kussen?'

27 maart 2024
Schermafbeelding 2024 03 25 om 19 32 42

"Tijdens de theatervoorstelling hoorde ik gesnotter om me heen en moest ikzelf ook wat wegslikken. Dan denk je: dit is steengoed en relevant, dit moeten iedereen zien!", zegt Yvette Polman van Netwerk Nonna. Eerst organiseerden ze de theatervoorstelling voor zorgmedewerkers en daarna werden, bij wijze van proef, ook mantelzorgers, vrijwilligers en andere betrokkenen uitgenodigd. De bredere groep leverde andere gesprekken op over de zorg van morgen.

Groot vraagstuk kleiner maken

"De vraagstukken waar we als zorg voor staan zijn erg groot", zegt Yvette Polman. "Daardoor kun je blijven hangen in wat er niet goed. Daarom besloten we bij de eerste reeks voorstellingen in de regio Nijmegen al om de vragen in de nagesprekken kleiner te maken. En scherp: Denk je dat je door nog harder te rennen de zorg van morgen kunt invullen? Wat kan de maatschappij doen? Wat heb jij nodig om met plezier de zorg van morgen op je te nemen?"

Als vervolg op de nagesprekken van het theaterbezoek werd een Nonna-tafel georganiseerd. Het doel was om het gesprek concreet te maken. Wat kan er anders? Yvette Polman: "Bijvoorbeeld bij OBG vond een Nonna-tafel plaats. Er schoven medewerkers vanuit verschillende disciplines aan, om het vanuit verschillende perspectieven te bekijken. Daar kwamen hele concrete uitkomsten uit, die direct een probleem verhielpen. Zoals het weer bruikbaar maken van leenfietsen.

Hoe wil je oud worden?

Daarna volgde een proef met de theatervoorstelling voor een brede doelgroep. Dat leverde andere nagesprekken op. Jessica Menheere: "Iemand zei, we houden bevolkingsonderzoeken om diverse ziektes tijdig op te sporen. Maar we zouden eigenlijk iedereen van 65 jaar moeten uitnodigen voor een gesprek over hoe je oud wilt worden! De inbreng van deze brede doelgroep is waardevol. Nog liever zou ik de hele samenleving hierin betrekken, zodat er burgerinitiatieven ontstaan, zoals activiteiten in de buurt om ouderen te ondersteunen. Dat draagt direct bij aan het ontlasten van de zorg en inzetbaar houden van de zorgmedewerkers."

Theatervoorstelling als 'wakkermaker'

Jessica Menheere: "Theatervoorstelling Mag ik je kussen? is een echte 'wakkermaker'. Voor iedereen. Het voedt het besef dat de zorg het niet alleen aankan en dat we een gezamenlijke taak hebben. Elke generatie gaat mantelzorger worden, dus ondersteun elkaar, dan dragen we het samen. En als we het nu niet doen, wanneer dan wel?"

De Nonna-tafel

  • Een specifiek vraagstuk wordt in klein gezelschap verkend
  • Dit gebeurt vanuit verschillende zienswijzen, door deelnemers met diverse functies of rollen
  • Er is een gespreksleider
  • De opbrengst wordt verzameld, bekeken en ingezet als inspiratie
  • Het resultaat wordt intern gecommuniceerd


Over Netwerk Nonna

Netwerk Nonna bundelt de krachten van 14 ouderen-zorgorganisaties in de regio Nijmegen. Samen onderzoeken, experimenteren en ontdekken ze de toekomst van samenleven, wonen en zorg. De organisaties werken bijvoorbeeld samen aan een centrale oplossing voor de bemiddeling van zzp'ers en organiseerden de theaterbezoeken aan de voorstelling 'Mag ik je kussen?'.

Meer relevante artikelen

2024 03 19 Themadag toekomstbestendige zorg Noorderboog
Verhalen
Themadag Noorderboog ‘Toekomstbestendige zorg? Dat doen we samen!’
Lees verder
Persoon werk fit final
Nieuws
Met borging zorgen we dat een interventie geen eendagsvlieg is
Lees verder
Thumbnail 20240319 141622
Verhalen
De Hoe Dan?-materialen helpen leidinggevenden op weg bij de transformatie van zorg
Lees verder
Annemieke Schoemaker
Blogs
Overgang op de werkvloer? Start het gesprek
Lees verder
Thumbnail Foto Marike van Amsterdam
Verhalen
Door inzicht in vertrekredenen houden we vijf procent van het personeel aan boord
Lees verder
Schermafbeelding 2024 05 22 om 20 39 53
Nieuws
Praat vandaag over morgen: de landelijke campagne
Lees verder
Schermafbeelding 2024 04 24 om 08 09 44
Nieuws
Workshopkalender van VVT werkt aan morgen
Lees verder
BC Kaarten
Verhalen
Een aanpak om teams en leidinggevenden tot bloei te laten komen
Lees verder
I Stock 1135088054
Nieuws
Deel ervaringen met andere zorgorganisaties
Lees verder
Teamzorg nijmegen
Verhalen
Teamzorg Nijmegen past zich aan na snelle groei
Lees verder
Handen
Verhalen
Thuisteam Twente legt met Action Learning de regie bij medewerker
Lees verder
Schermafbeelding 2024 03 24 om 17 49 20
Verhalen
Reablement in drie stappen
Lees verder
Annemieke de Vries en Eva Lunshof Kennemerhart liggend
Verhalen
Kennemerhart aan het woord. "Theatervoorstelling versterkt de beweging die wij moeten maken"
Lees verder
Thumbnail IMG 2493
Verhalen
In beweging naar zelforganisatie: De Lange Wei en interventiepartner SLOW
Lees verder
Schermafbeelding 2024 02 27 om 17 45 26
Verhalen
In gesprek over de zorg met de Hoe dan?-campagne
Lees verder
Schermafbeelding 2024 02 24 om 14 42 10
Verslag
Terugblik op Event Over Morgen
Lees verder
Kerngroep in actie 2
Nieuws
RST Zorgverleners zet de medewerker op 1
Lees verder
Zorggroep Samen
Nieuws
Woonzorggroep Samen geeft cliënt de regie over eigen leven door reablement
Lees verder
Zorgboom1
Nieuws
Academische Werkplaats bij De Zorgboom
Lees verder
Leiderschapsdag Over Morgenkop zonder tekst
Nieuws
Leiderschapsprogramma Over Morgen 28 februari
Lees verder