De Hoe Dan?-materialen helpen leidinggevenden op weg bij de transformatie van zorg

04 juni 2024
Thumbnail 20240319 141622

Santé Partners zet de Hoe dan?-campagne in

Dat de zorgtransformatie veranderingen met zich meebrengt is een feit. Een enkele training of workshop is vaak niet genoeg om resultaat te boeken. Het is belangrijk om zowel voor, tijdens als na de veranderingen in gesprek te blijven. De Hoe Dan?-toolkit bevat dilemma’s, stellingen en opdrachten. Alles voor een succesvolle discussie. 

Karen Oerlemans is teamleider van het marketing- en communicatieteam bij zorgorganisatie Santé Partners. Samen zorgen ze ervoor dat alle neuzen dezelfde kant op staan, ondanks de moeilijkheden die daarbij komen kijken. Dít is hoe zij dat doen.


Zorgtechnologie is een zegen voor ons vak. Eens of oneens?


Teams faciliteren

"Bij Santé Partners focussen we de communicatie op drie pijlers: informatie delen, verhalen vertellen en gesprekken voeren. Eerst kijken we naar de veranderingen. Wat gebeurt er allemaal? Met verschillende succesverhalen van collega’s en cliënten geven we daar antwoord op. De zorgtransformatie zorgt bijvoorbeeld voor meer zelfstandigheid onder cliënten, doordat we gebruikmaken van slimme weegschalen. Voor eenzaamheid komen nu wandelmaatjes in plaats van wijkverplegers.

Onze leidinggevenden sluiten om de zes weken aan bij een teamoverleg. De Hoe Dan?-materialen helpen om aandachtig te kijken naar de veranderende rol die van medewerkers wordt verwacht. Het is makkelijk om tegen een zorgmedewerker te zeggen: ‘Oké, je hebt een training over digitale hulpmiddelen gevolgd, dus ga aan de slag.’ Het gebeurt regelmatig dat medewerkers deze hulpmiddelen achteraf niet inzetten, omdat ze er bijvoorbeeld niet achter staan. In deze gevallen kunnen de leidinggevenden Hoe Dan? producten gebruiken om het gesprek aan te gaan.”

De negatieve gedachte: ‘Oh, er komt een tsunami aan ouderen op ons af en we kunnen het niet meer aan,’ willen we niet benadrukken.

Posters, kletspotten en dialoogkaarten

“Op onze leiderschapsdag besloten we een klein winkeltje te openen met Hoe Dan?-materialen. Ik had een stuk of honderd verschillende interactieve posters afgedrukt, maar er lagen ook kletspotten en dialoogkaarten op tafel. Na een korte uitleg kon iedereen meenemen wat ze wilden. De kletspot won het aan populariteit. We merkten dat zo’n scheurblok te veel is om in één keer te bekijken, dus dat ik interactieve posters had uitgeprint hielp. Zo had een poster een slinger met successen en beschreef de andere goede voornemens.

De meeste leidinggevenden waren heel enthousiast. Eindelijk iets tastbaars. Het is niet zo dat ze het moeten gebruiken, het is er meer om ze op weg te helpen. Ik heb toevallig vandaag het bankje van Hoe Dan? besteld. Dat vind ik een mooie manier om verhalen mee op te halen. Binnen onze organisatie zijn we aan het voortborduren op de Hoe Dan?-materialen door middel van een medewerkersboekje. Hierin stellen we vragen als: waar krijg je energie van en wie geef je een compliment? Op die manier hopen we het gesprek breder te trekken.” 

Zelf aan de slag met Hoe dan? Bezoek de website. En bekijk en deel ervaringen met andere zorgorganisaties.

Winkeltje met Hoe dan?-materiaal

'Winkeltje' van Hoe dan?-materialen bij Santé Partners waar leidinggevenden uit mochten kiezen.

Meer relevante artikelen

2024 03 19 Themadag toekomstbestendige zorg Noorderboog
Verhalen
Themadag Noorderboog ‘Toekomstbestendige zorg? Dat doen we samen!’
Lees verder
Persoon werk fit final
Nieuws
Met borging zorgen we dat een interventie geen eendagsvlieg is
Lees verder
Annemieke Schoemaker
Blogs
Overgang op de werkvloer? Start het gesprek
Lees verder
Thumbnail Foto Marike van Amsterdam
Verhalen
Door inzicht in vertrekredenen houden we vijf procent van het personeel aan boord
Lees verder
Schermafbeelding 2024 05 22 om 20 39 53
Nieuws
Praat vandaag over morgen: de landelijke campagne
Lees verder
Schermafbeelding 2024 04 24 om 08 09 44
Nieuws
Workshopkalender van VVT werkt aan morgen
Lees verder
BC Kaarten
Verhalen
Een aanpak om teams en leidinggevenden tot bloei te laten komen
Lees verder
I Stock 1135088054
Nieuws
Deel ervaringen met andere zorgorganisaties
Lees verder
Teamzorg nijmegen
Verhalen
Teamzorg Nijmegen past zich aan na snelle groei
Lees verder
Handen
Verhalen
Thuisteam Twente legt met Action Learning de regie bij medewerker
Lees verder
Schermafbeelding 2024 03 25 om 19 32 42
Verhalen
Netwerk Nonna nodigde ook mantelzorgers, vrijwilligers en andere betrokkenen uit voor theatervoorstelling 'Mag ik je kussen?'
Lees verder
Schermafbeelding 2024 03 24 om 17 49 20
Verhalen
Reablement in drie stappen
Lees verder
Annemieke de Vries en Eva Lunshof Kennemerhart liggend
Verhalen
Kennemerhart aan het woord. "Theatervoorstelling versterkt de beweging die wij moeten maken"
Lees verder
Thumbnail IMG 2493
Verhalen
In beweging naar zelforganisatie: De Lange Wei en interventiepartner SLOW
Lees verder
Schermafbeelding 2024 02 27 om 17 45 26
Verhalen
In gesprek over de zorg met de Hoe dan?-campagne
Lees verder
Schermafbeelding 2024 02 24 om 14 42 10
Verslag
Terugblik op Event Over Morgen
Lees verder
Kerngroep in actie 2
Nieuws
RST Zorgverleners zet de medewerker op 1
Lees verder
Zorggroep Samen
Nieuws
Woonzorggroep Samen geeft cliënt de regie over eigen leven door reablement
Lees verder
Zorgboom1
Nieuws
Academische Werkplaats bij De Zorgboom
Lees verder
Leiderschapsdag Over Morgenkop zonder tekst
Nieuws
Leiderschapsprogramma Over Morgen 28 februari
Lees verder