Overgang op de werkvloer? Start het gesprek

28 mei 2024
Annemieke Schoemaker

Annemieke Schoemaker weet wat het kan betekenen: de overgang. En ze weet ook dat het helpt om er het gesprek over aan te gaan. We spraken de CNV-trainer over het gebrek aan feitelijke kennis over de overgang, en over laagdrempelige manieren om hierover binnen je organisatie het gesprek aan te gaan.

"Heel vroeger - ik ben nu achterin de vijftig - werkten de moeders van mijn generatie minder buitenshuis. Er waren dus niet zoveel vrouwen in de overgang op de werkvloer te vinden. Gelukkig is het nu heel normaal dat vrouwen ook werken, maar dat betekent onder andere dat er problemen zoals de overgang opspelen op je werk. Slecht slapen, warm, koud, stemmingswisselingen. Dat beïnvloedt ook het functioneren op de werkvloer. Dan is het fijn om er met iemand over te praten. Maar het is een onderwerp dat je niet snel opgooit. Vooral niet tegen een jongere vrouw of mannelijke leidinggevende tijdens een functioneringsgesprek. De trainingen die ik geef zijn er om een taboe te doorbreken, vrouwen zelfverzekerder te maken en bewustwording te creëren bij leidinggevenden.


Ik heb wel eens een opvlieger gehad terwijl ik een training gaf, met een knalrood hoofd. Heel ongemakkelijk. 

Werkgevers hebben vaak weinig kennis over het onderwerp. Meestal hebben zij begrip voor de situatie, dus daar ligt het niet aan. Het gaat er meer om dat de vrouwen zich vaak bezwaard voelen om het te delen met hun leidinggevende: ‘Wat heeft hij er nou mee te maken,’ zijn uitspraken die ik vaak hoor. Begrijp me niet verkeerd: het is niet zo dat werkgevers voor de medewerkers moeten zorgen. Het is vooral belangrijk dat er openheid ontstaat, zodat jullie samen naar oplossingen kunnen zoeken. Heb je geen goede band met je leidinggevende? Overweeg dan eerst een gesprek met een overgangsconsulente of bedrijfsarts, of neem een collega in vertrouwen om te bespreken hoe je het gesprek gaat aanpakken.

Vrouwen voelen zich bezwaard om met hun leidinggevende over de overgang te praten


Bedrijven benaderen ons steeds vaker voor een workshop of webinar op locatie. Door het onderwerp direct met collega’s of teams te bespreken, is het ijs snel gebroken. Dat maakt het voor vrouwen makkelijker om aan te geven waar ze mee zitten. En de leidinggevende zal sneller even vragen hoe het gaat. Soms is een rolmodel al voldoende. Zo had een bestuurder het onderwerp een keer op de agenda gezet en vertelde over haarzelf. Toen kwamen er al snel meerdere verhalen los. In die openheid ontstaan er ook mogelijkheden. Bijvoorbeeld een extra dag thuiswerken. Het Menomana-spel van CNV kan ook helpen. Daarmee laten we op een laagdrempelige manier zien welke symptomen, zoals gewrichtspijn, er allemaal bijhoren en dat zorgt vaak voor een ‘oh ja’-moment. Dat de overgang en een burn-out nog weleens met elkaar worden verward, laat eigenlijk al zien dat er nog te weinig over het onderwerp bekend is."

Ervaringen uitwisselen met andere zorgorganisaties over de overgang op de werkvloer? Ga naar ons platform.

Meer relevante artikelen

2024 03 19 Themadag toekomstbestendige zorg Noorderboog
Verhalen
Themadag Noorderboog ‘Toekomstbestendige zorg? Dat doen we samen!’
Lees verder
Persoon werk fit final
Nieuws
Met borging zorgen we dat een interventie geen eendagsvlieg is
Lees verder
Thumbnail 20240319 141622
Verhalen
De Hoe Dan?-materialen helpen leidinggevenden op weg bij de transformatie van zorg
Lees verder
Thumbnail Foto Marike van Amsterdam
Verhalen
Door inzicht in vertrekredenen houden we vijf procent van het personeel aan boord
Lees verder
Schermafbeelding 2024 05 22 om 20 39 53
Nieuws
Praat vandaag over morgen: de landelijke campagne
Lees verder
Schermafbeelding 2024 04 24 om 08 09 44
Nieuws
Workshopkalender van VVT werkt aan morgen
Lees verder
BC Kaarten
Verhalen
Een aanpak om teams en leidinggevenden tot bloei te laten komen
Lees verder
I Stock 1135088054
Nieuws
Deel ervaringen met andere zorgorganisaties
Lees verder
Teamzorg nijmegen
Verhalen
Teamzorg Nijmegen past zich aan na snelle groei
Lees verder
Handen
Verhalen
Thuisteam Twente legt met Action Learning de regie bij medewerker
Lees verder
Schermafbeelding 2024 03 25 om 19 32 42
Verhalen
Netwerk Nonna nodigde ook mantelzorgers, vrijwilligers en andere betrokkenen uit voor theatervoorstelling 'Mag ik je kussen?'
Lees verder
Schermafbeelding 2024 03 24 om 17 49 20
Verhalen
Reablement in drie stappen
Lees verder
Annemieke de Vries en Eva Lunshof Kennemerhart liggend
Verhalen
Kennemerhart aan het woord. "Theatervoorstelling versterkt de beweging die wij moeten maken"
Lees verder
Thumbnail IMG 2493
Verhalen
In beweging naar zelforganisatie: De Lange Wei en interventiepartner SLOW
Lees verder
Schermafbeelding 2024 02 27 om 17 45 26
Verhalen
In gesprek over de zorg met de Hoe dan?-campagne
Lees verder
Schermafbeelding 2024 02 24 om 14 42 10
Verslag
Terugblik op Event Over Morgen
Lees verder
Kerngroep in actie 2
Nieuws
RST Zorgverleners zet de medewerker op 1
Lees verder
Zorggroep Samen
Nieuws
Woonzorggroep Samen geeft cliënt de regie over eigen leven door reablement
Lees verder
Zorgboom1
Nieuws
Academische Werkplaats bij De Zorgboom
Lees verder
Leiderschapsdag Over Morgenkop zonder tekst
Nieuws
Leiderschapsprogramma Over Morgen 28 februari
Lees verder