Prof. Dr. Annet de Lange: "De toegevoegde waarde van Actieleren voor bestuurders in de VVT"

18 oktober 2023
Whats App Image 2023 03 27 at 08 55 31

Over Morgen is het platform dat werk maakt van een toekomstbestendige zorg. Onder meer door in dialoog met medewerkers op zoek te gaan naar nieuwe oplossingen en ideeën. Maar ook door onderzoek te doen naar duurzame inzetbaarheid en de effectiviteit van interventies in de praktijk.In deze blogreeks neemt professor dr. Annet de Lange je mee in de diverse methoden die worden toegepast en de inzichten die dat ons oplevert. In haar derde blog deelt Annet haar bevindingen vanuit het actieleren met bestuurders. Welke associatie hebben bestuurders met het thema duurzame inzetbaarheid? En welke randvoorwaarden zijn er nodig voor de implementatie van interventies in de praktijk

Binnen het programma Over Morgen maken wij gebruik van actieleren met bestuurders die meedoen aan de regeling duurzame inzetbaarheid. Met actieleren leren ze over hun visie met betrekking tot het thema duurzame inzetbaarheid. Ondanks dat nog niet alle data binnen is, kan ik op basis van de data uit de eerste tien organisaties wel al eerste relevante inzichten halen.

“Duurzame inzetbaarheid is alles wat er gedaan wordt om te komen tot een zo goed mogelijke match tussen de medewerker en het werk”


Associatie met het thema duurzame inzetbaarheid
De bestuurders geven aan dat zij onder het thema duurzame inzetbaarheid verstaan: met plezier en vitaliteit aan het werk kunnen zijn en dat er een fit tussen het werk en de medewerkers aanwezig moet zijn. “Blijvend fit en met plezier werken” en “alles wat gedaan wordt om te komen tot een zo goed mogelijke match tussen de medewerker en het werk”, zijn voorbeelden die genoemd worden. Zie onderstaande Word Cloud met een aantal termen die bestuurders associëren met het thema duurzame inzetbaarheid.

Gelukkig komen deze ideeën overeen met wat we hebben gehoord van medewerkers en betrokken HR-professionals over het thema. Met andere woorden: verschillende stakeholders in de VVT verwijzen naar vergelijkbare thema’s wanneer zij praten over het complexe begrip “Duurzame inzetbaarheid”.

Implementatie interventies
Wat valt verder op wanneer ik naar de resultaten van de bestuurders kijk? De bestuurders geven relevante kaders weer voor het implementeren van duurzame inzetbaarheid-interventies. Ze wijzen op de volgende positieve randvoorwaarden:

  • Integraliteit in de aanpak;
  • Breed draagvlak voor inhoud en aanpak
  • Financiële ruimte en menskracht (ondersteuning aanwezig vanuit organisatie of interventiepartner voor type gekozen interventie);
  • Onderstroom en veiligheid bespreekbaar maken;
  • Meer bewust worden van en positief inzetten eigen rol als bestuurder;

Communicatiestrategie ontwikkelen en inzetten.

“Actieleren draagt bij aan het helpen prioriteren van complexe vraagstukken die er spelen in VVT-organisaties”


Opbrengsten Actieleren
Het actieleren met de bestuurders blijkt van toegevoegde waarde te zijn. Het stelt bestuurders in staat om kennis uit te wisselen over de volgende onderwerpen:

  1. Duurzame inzetbaarheid en aanpak in brede zin
  2. Cultuur
  3. Weerstand en verandering
  4. Onderstroom en reflectie

Bovendien draagt actieleren bij aan het prioriteren van complexe vraagstukken die spelen in VVT-organisaties. Het biedt ook meer innovatieve mogelijkheden in het uitwerken van duurzame inzetbaarheidinterventies of beleid. Kortom wijzen deze eerste resultaten op het nut en noodzaak om ook bestuurders pro-actief te betrekken en mee te nemen in de implementatie van duurzame inzetbaarheid- interventies. Actieleren is hiervoor een geschikte methode.

Meer relevante artikelen

Schermafbeelding 2024 02 27 om 17 45 26
Verhalen
Samenwerken met informele zorg: Hoe dan?
Lees verder
Schermafbeelding 2024 02 24 om 14 42 10
Verslag
Terugblik op Event Over Morgen
Lees verder
Kerngroep in actie 2
Nieuws
RST Zorgverleners zet de medewerker op 1
Lees verder
Zorggroep Samen
Nieuws
Woonzorggroep Samen geeft cliënt de regie over eigen leven door reablement
Lees verder
Zorgboom1
Nieuws
Academische Werkplaats bij De Zorgboom
Lees verder
Leiderschapsdag Over Morgenkop zonder tekst
Nieuws
Leiderschapsprogramma Over Morgen 28 februari
Lees verder
F7aa3b0b af62 4d7f 988a 38e40b522a8b
Nieuws
Over Morgen Event - 6 februari 2024
Lees verder
Unknown
Nieuws
'Als je het mij vraagt…' – in gesprek met zorgorganisatie Groenhuysen
Lees verder
Schermafbeelding 2024 02 24 om 14 34 22
Verslag
Event 6 februari - Workshop Duurzame inzetbaarheid en de DI regeling
Lees verder
Verslag
Event 6 februari - Workshop Academische werkplaats
Lees verder
Schermafbeelding 2024 02 24 om 14 36 26
Verslag
Event 6 februari - Workshop Theatervoorstelling Mag ik je kussen? vervolg en inbedden
Lees verder
Verslag
Event 6 februari - Aan de slag met de beweging naar de zorg van morgen
Lees verder
Repetitie MIJK
Nieuws
Vervolg Theatervoorstelling Mag ik je kussen: we gaan door!
Lees verder
Katinka new
Verhalen
Zorgbegrip vindt de oplossing voor betere rapportages: buddy’s houden elkaar scherp
Lees verder
TMRK new
Nieuws
Van theater naar praktijk: Hoe TSN Zorg de voorstelling verbindt aan organisatievraagstukken
Lees verder
Overmorgen klein
Nieuws
Save the date: Leiderschapsdag 2024
Lees verder
Azora
Nieuws
Azora kiest voor Action Learning op weg naar high performing teams
Lees verder
DSC01473 Mag ik je kussen c TMRK
Nieuws
Hoe betrek je mantelzorgers en naasten bij het gesprek over de toekomst van de zorg?
Lees verder
DSC01410 Mag ik je kussen c TMRK
Nieuws
In gesprek blijven na Mag ik je kussen? Hoe doe jij dat?
Lees verder
Unknown
Nieuws
SZR op zoek naar een betere fit tussen Mens en Werk
Lees verder